دستگاه فرز

فرزکاری یکی از رایج ترین مراحل تولید است که برای تولید محصولات و قطعات با دقت بالا در شکل ها و اندازه های مختلف استفاده می شود. فرزکاری با دستگاه فرز انجام می شود. دستگاه فرز یک قطعه برنده به نام تیغه فرز در کله گی خود دارد. تیغه فرز، توسط موتور دستگاه فرز به گردش در آمده و از روی قطعه، براده برداری می کند. با کمک ماشین های فرز می توان بسیاری از عملیات برش و عملکردهای قطعه سازی را از اجسام کوچک گرفته تا کارهای بزرگ انجام داد.

دستگاه فرز

دستگاه فرز

همچنین از دستگاه فرز می توان برای سوراخکاری، برش چرخ دنده ها، تولید اسلات و جیب استفاده کرد. دستگاه فرز شامل یک یا چند لبه برش است که با چرخش ابزار، تراشه های فلزی را از بین می برد.

اجزای دستگاه فرز چیست؟

حالا که دانستیم دستگاه فرز چیست و چه کاری را انجام می دهد. برای این کار باید در نظر داشته باشید که قطعات و لوازم جانبی دستگاه، با توجه به مدل دستگاه متفاوت خواهد بود.

میز (Table) اصلی دستگاه

روی میز اصلی دستگاه، بلوک فلزی خامی که باید فرزکاری شود قرار می گیرد. به قطعه ای که قرار است فرزکاری روی آن انجام گیرد، اصطلاحا قطعه کار گفته می شود. قطعه کار، قبل از شروع فرز باید کاملاً ثابت و در موقعیت مناسب باشد. معمولا قطعه کار را با گیره یا پیچ و مهره های T شکل، روی میز فرز محکم می کنند.

کله گی (head) دستگاه فرز چیست؟

کله گی شامل محور ابزار یا اسپیندل می شود که تیغه برنده یا همان تیغه فرز دستگاه، بر روی آن قرار می گیرد. همچنین ممکن است دکمه روشن/خاموش و لوازم جانبی مانند لامپ و شیلنگ خنک کننده نیز بر روی آن قرار گیرد.

موتور (motor) محرک دستگاه

یکی دیگر از عناصر اساسی دستگاه فرز که در واقع قلب دستگاه محسوب می شود موتور است. قدرت، دور و گشتاور آن با توجه به مدل و کاربرد مورد نظر متفاوت است. موتورهایی با کنترل سرعت متغیر که به صورت الکترونیکی انجام می شود و موتورهایی با سرعت ثابت وجود دارد که سرعت و توان را با سیستم پولی یا چرخ دنده تنظیم می کنند.

جعبه دنده (Gearbox) دستگاه فرز چیست؟

باید این نکته را بدانید که همه مواد و همه فلزات با یک سرعت فرزکاری نمی شوند و با توجه به نوع ابزار، جنس و شکل قطعه، سرعت فرزکاری انتخاب می شود. برای تنظیم سرعت های مختلف، دستگاه های فرز دارای جعبه دنده ای هستند که توان خروجی را از موتور گرفته و آن را با سرعت های مختلف قابل تنظیم می کند. در فرزهای اتوماتیک، جعبه دنده میز فرز را در جهات مختلف حرکت می دهد تا فرزکاری به صورت اتوماتیک انجام شود.

انواع دستگاه فرز

مانند اکثر ابزارها، ماشین های فرز نیز انواع مختلفی با عملکردها، اندازه ها و ویژگی های خاص، بسته به نوع کارهایی که باید روی قطعه انجام شود وجود دارند. آنها را می توان با معیارهای مختلف و در اندازه های متفاوت با کاربردهای متنوع طبقه بندی کرد. از نظر ساخت سه پیکربندی اصلی، (عمودی و افقی و یونیورسال) در انواع دستگاه های فرز موجود است.

دستگاه فرز عمودی vertical

در این مدل، موقعیت روی اسپیندل عمودی، عمود بر جدول مختصات است. دستگاه های فرز عمودی امروزه بیشتر رایج هستند.

دستگاه فرز افقی Horizontal

این ماشین ها اولین طرح های ماشین فرز هستند. آنها دارای یک اسپیندل افقی هستند، که از قوس در موقعیت بسیار صلب حمایت می کند و یک جدول مختصات است که به سمت بالا و پایین روی کنسول حرکت می کند.

دستگاه فرز Universal چیست؟

این دستگاه دو نوع قبلی را با هم ترکیب کرده و امکان استفاده از ابزار را به صورت افقی و عمودی فراهم کرده است.

دستگاه فرز CNC چیست؟

دستگاه فرز نیز به مدد تکنولوژی توانسته در برش کاری های بسیار حساس و ظریف به کمک صنعت بیاید.