آشنایی با معروف ترین روف گاردن های جهان

آشنایی با معروف ترین روف گاردن های جهان، روف گاردن می تواند در اندازه های کوچک مثل بام آپارتمان و یا در اندازه های بزرگ مثل برج های بلند باشد. از جمله روف گاردن های کوچک می توان به هلند پارک در کشور لندن و ایست ویلج در کشور نیویورک اشاره نمود. همچنین باغ بام های راکفلر در نیویورک، کایزر در اوکلند و نامبا در اوزکا از معروف ترین روف گاردن های بزرگ هستند.

هلند پارک لندن

این باغ بام که در هلند پارک لندن قرار دارد، جذابیت زیادی دارد. ولی این باغ، تحمل وزن زیادی را ندارد، چرا که به روی یک ساختمان قدیمی قرار دارد. سطح بام با یکسری چوب پوشانده شده و نیکت های آن از چوب سرو است.

ایست ویلج نیویورک

این آبنما که از استیل و چوب بلوط ساخته شده، جریان آب را به حوضچه نیلوفر آبی سرازیر می کند. در گوشه ی این آبنما، سایه بانی زیبا با طرحی ژاپنی قرار گرفته است.

باغ بام های راکفلر در نیویورک

این باغ بام که شامل باغ سبزیجات، باغ پرندگان، باغ کودکان، باغ ملت و باغ سنگی می شود، به وسیله ی رالف هنکوک طراحی شده و همه ی مردم اجازه دیدن از آن را دارند.

این روزها از این باغ بام، تنها باغی سنگی به جا مانده و بقیه آن ها خراب شده است. هر کدام از باغ ها در فضای 3700 متری قرار گرفتند و دارای استخری کم عمق و زمین چمن هستند.

کایزر روف گاردن اوکلند

کایزر روف گاردن در اوکلند قرار گرفته و دارای محوطه ای پوشیده از آب، چمن، درخت و مکان مناسبی برای نشستن است. هدف از طراحی این باغ بام ها، ایجاد فضایی دلپذیر و سبز برای تفریح و استراحت است. آن چیزی که بر جذابیت آن می افزاید، اضافه نمودن دکوراسیون و آب نما در آن است.

بام سبز اتوفیملی در لهستان

معمار این روف گاردن آقای رابرت کنیچنی است که از معماران معروف و حرفه ای کشور لهستان است. این روف گاردن در ساختمان شرکت KWK Promes اجراه شده است. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، کل ساختمان یک سقف سبز است که اجازه می دهد ساختمان با اطرافش یکپارچه باشد.

پژوهشگاه حفاظت از گونه های گیاهی برنج 

این سازه، توسط معمار برجسته ژاپنی بوث هاسن طراحی شده است و به عنوان یک محیط آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. روف گاردن این مرکز از 2 قسمت تشکیل شده: قسمت اول را گیاهان روف گاردنی و قسمت دوم را گیاهان بومی پر کرده اند.

ساختمان Taoyuan در کشور چین 

این ساختمان از جمله روف گاردن های معروف دیگر دنیا است که معماری آن به قصد ترکیب طرح ساختمان جدید با توپوگرافی موجود زمین است.

محدوده Espace Bienvenüe

این محدوده از داشکده پلی تکنیک فرانسه که توسط ژان فیلیپ پارگاد معمار مجرب فرانسوی ساخته شده است. تراس بام سبز این ساختمان، مناظر پاناروما ارائه می دهد.

موزه موئسگارد دانمارک 

این موزه که توسط معمار خوش ذوق این کشور هنینگ لارسن در سال 2013 میلادی ساخته شده است. این بام سبز که مساحتی در حدود 1600 متر مربع دارد، برای عموم مردم آزاد است.