آشنایی با انواع پلی استایرن یا XPS به کار رفته در فوم عایق XPS

آشنایی با انواع پلی استایرن یا XPS به کار رفته در فوم عایق XPS، فوم عایق XPS به میزان قابل توجهی از اتلاف انرژی در ساختمان جلوگیری می کند و مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد. عایق XPS که نام آن مخفف عبارت Extruded Poly Styrene است، یکی از انواع عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی محسوب می شود که در صنعت ساختمان کاربرد دارد و نقش بسیار موثری در سبک سازی سازه ایفا می نماید، در واقع می توان آن را بخشی از سازه دانست. XPS نوعی فوم بسیار مقاوم از جنس پلی استایرن اکسترود شده می باشد که با ساختار سلول بسته خود نقش مصالح چند منظوره را ایفا می کند. این فوم برای عایق کاری داخل یا خارج ساختمان کاربرد دارد و با مقاومت بالای خود در برابر نفوذ حشرات، رطوبت، کپک، قارچ و نفوذ گرما و سرما به عنوان عایقی ایده آل در ساختمان به کار می رود.

انواع پلی استایرن یا XPS

  • پلی استایرن معمولی

پلی استایرن معمولی که با نام اختصاری GPPS شناخته می شود، برای مصارف عمومی استفاده می شود و دارای ویژگی هایی چون قدرت ضربه پذیری بالا و مقاومت مناسب در برابر حرارت می باشد. نام تجاری این عایق در بازار ایران، کریستال می باشد و دارای خاصیت دی الکتریکی است و استحکام بالایی دارد.

از این نوع عایق می توان در رادیو و تلویزیون، بدنه ساعت ها، لوازم ورزشی و اسباب بازی ها، ظروف یکبار مصرف، عایق برودتی بکار رفته در بدنه یخچال ها، فریزر ها و وسایل خانگی و همچنین در وسایل الکترونیکی، استفاده کرد.

  • پلی استایرن مقاوم

پلی استایرن مقاوم که با نام اختصاری HIPS و نام تجاری هایمپک شناخته می شود، دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه می باشد. از این محصول نیز مانند پلی استایرن معمولی می توان در تولید اسباب بازی ها و لولزم ورزشی، عایق های برودتی در بدنه یخچال ها، فریزرها، وسایل خانگی و ظروف یک بار مصرف استفاده کرد.

  • پلی استایرن انبساطی

پلی استایرن انبساطی یک نوع پلیمر سفید است که به آن مواد فوم کننده افزوده شده است. این عایق با نام اختصاری EPS و نام تجاری یونولیت، شناخته می شود. از ویژگی های این محصول می توان به سرعت و سهولت در اجرا در سقف ها، پایداری در مقابل زلزله، وزن کم و حمل و نقل آسان، صرفه جویی در مصرف گچ و خاک و استحکام و مقاومت در برابر ضربه، اشاره کرد.

همچنین از این نوع فوم می توان در ساخت انواع فوم های بسته بندی، انواع یخدان و ترموس و برای ساخت بلوک های پلاستوفوم سقفی، در انواع ساختمان ها به منظور عایق کاری حرارتی و صوتی، استفاده کرد