دستگاه اره دورکن چیست؟
دستگاه اره دورکن چیست؟

دستگاه اره دورکن چیست؟، ساختار بعضی از دورکن ها به گونه ای است که یک تیغه کوچک به نام تیغ خط زن وجود دارد که پیش از برش با تیغ بزرگ اصلی این تیغ روی روکش ام دی اف یک برش کم عمق درست می کند تا در زمان برش اصلی روکش ام دی اف لب پر نشود و برش تمیز تری را ایجاد کند.

انواع اره دورکن

به طور کلی اره های دور کن به دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می شوند. در انواع دستی این اره ها، تنظیمات مختلف دستگاه مثل تنظیم ارتفاع تیغه، تغییر زاویه برش، تنظیم عرض و زاویه قرار گیری قطعه یا صفحه و تنظیم دور تیغه برش از طریق شخص اپراتور انجام می گیرد. اما در مدل های اتوماتیک ساختار دستگاه به گونه است که تمامی موارد ذکر شده از طریق برنامه دادن به دستگاه با لمس چند دکمه توسط کاربر انجام می شود.

همچنین دور کن ها می توانند ترکیبی از انواع دستی و اتوماتیک هم باشند. در واقع ساختار آن ها به گونه ای است که قسمتی از دستگاه به وسیله شخص و قسمتی دیگر از طریق ماشین کنترل می شود. در بیشتر نمونه های میان رده موجود در بازار کشور ما، کنترل ارتفاع و زاویه تیغه برش از طریق دکمه یا پیچ های فرمان انجام شده و تغییر زاویه و اندازه گونیا از طریق اپراتور صورت می پذیرد.

اجزای تشکیل دهنده اره دورکن

بسته به اینکه اره دور کن شما دستی باشد یا اتوماتیک اجزای تشکیل دهنده آن ها نیز فرق می کنند؛ اما به شکل کلی برخی از این اجزا عبارتند از:

  • نگهدارنده ورق:

این وسیله ابزاری است که قطعه کار را بر روی ریل ثابت نگه می دارد تا در هنگام برش، ایمنی اپراتور حفظ شود.

  • گونیا پشت اره جلو:

به منظور سایز کردن و ایجاد زوایای دلخواه از این ابزار استفاده می کنند.

  • موتور ها:

مهم ترین قسمت در دور کن موتور آن است که وظیفه به حرکت در آوردن تیغه را به عهده دارد و این موضوع بسیار حائز اهمیت است که موتور دستگاه دورکن از جنس خوب و با کیفیت باشد. لازم به ذکر است که ساختار برخی از این موتور ها به گونه ای است که در کنار آن ها از یک موتور ضعیف تر هم جهت خط زنی استفاده می گردد.

  • میز پشت گونیا:

به منظور نگهداری قطعه کار از میز پشت گونیا استفاده می شود.

  • ریل دستگاه:

جهت حرکت قطعه کار، ریل در دستگاه تعبیه شده است. همچنین ریل ها دارای تکنولوژی های خاصی جهت حرکت می باشند.

  • تیغ اره:

معمولا یک دستگاه برش کاری دارای دو تیغه اره می باشد، یکی تیغه اره اصلی که برای انجام برشکاری به کار می رود و دیگری تیغه اره خط زن. از نظر ابعادی قطر تیغه اره اصلی از تیغه اره خط زن بیشتر می باشد. نوع تیغه ای که جهت انجام این کار به کار برده می شود در ظرافت و کیفیت کار بسیار موثر است.

  • میز برش جلو:

این میز به منظور گونیا کردن قطعه کار برای برش در قطعات بزرگ تر استفاده می شود.

ما در مقاله نکات ایمنی کار با اره دورکن، به بررسی نکات ایمنی کار با اره دورکن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.