از کمپرسور باد در چه جاهای استفاده می شود و در هنگام خرید آنها به چه نکاتی باید توجه کرد، دستگاه کمپرسور باد یا پمپ باد، یک دستگاه‌ اولیه‌ و الزامی در بسیاری از صنایع گوناگون از جمله ابزار پنوماتیک می باشد که به منظور تامین نیروی لازمه در تجهیزات با تولید هوای فشرده، قدرت و انرژی طیف گسترده‌ای از ابزار ها و دستگاه ‌ها را فراهم نموده و موجب فراهم شدن بسیاری از امکانات در این تجهیزات، می باشد. از آنجایی که این دستگاه ها کاربری فوق العاده بالایی دارند، آن ها را با نام اسب بارکش هم شناسایی می کنند. در حال حاضر از انواع کمپرسور های باد، به منظور مصارف صنعتی و عمومی استفاده می‌شود، در واقع کمپرسور های باد با عملکرد منحصر بفردی که دارند، موجب پیشرفت و گسترش بسیاری از صنایع شده و در افزایش راندمان کاری و بازدهی آن‌ ها بسیار موثر می باشند.

موارد استفاده از کمپرسور باد

 • ایجاد هوای تمیز با فشار هوای متوسط ​​برای رانندگی در بعضی از مدارس و سیستم های کنترل پنوماتیک
 • تولید حجم زیادی از هوای فشار متوسط ​​برای پروسه های صنعتی در مقیاس بزرگ
 • ایجاد هوای با فشار بالا جهت پر کردن سیلندر گاز
 • پر کردن مخزن هوای فشار بالا (HPA)
 • تهویه هوای تمیز با فشار متوسط ​​برای غواصان در سطح زیر آب
 • باد کردن تیوپ، تایرها، توپ، جاروبرقی، یخچال و …
 • ایجاد حجم بالایی از فشار هوای متوسط در ابزار پنوماتیک (بادی)

نکات مهم در خرید کمپرسور ها

ظرفیت

قبل از خرید کمپرسور، حتما وضعیت کار مورد نظر و ظرفیت کمپرسور را با یکدیگر تطبیق دهید.

فرکانس

فرکانس کمپرسور یک مفهوم تخصصی بوده که اگر در ارتباط با آن اطلاعات کافی ندارید، بهتر است قبل از خرید حتما برای دریافت مشاوره، اقدام نمایید.

مدت زمان کارکرد

برای برخی از افراد، استفاده ۲۴ ساعته مداوم از دستگاه بسیار مهم است اما در بعضی از موارد کمپرسور ها تنها برای ساعات کوتاهی مورد استفاده قرار می گیرند به همین دلیل توجه به میزان زمان کارکرد کمپرسور از نکات بسیار مهمی است که قبل از خرید حتما باید به آن توجه نمایید.

قابلیت حمل

بنا بر نوع کارکرد مورد نظر، این امر که کمپرسور قابلیت حمل داشته باشد، بسیار حائز اهمیت است. کمپرسورهای قابل حمل در اشکال و اندازه های مختلف در دسترس هستند، به این صورت که مدل های کوچکتر به اندازه کافی برای حمل و نقل، سبک می باشند اما مدل های بزرگتر دارای چرخ هایی هستند که کمپرسور را قابل حمل می کنند. کمپرسور های کوچکتر معمولا در موارد زیر قابل استفاده می باشند:

 1. باد کردن لاستیک های اتومبیل
 2. تامین انرژی مورد نیاز جهت ضربه زدن به میخ
 3. رنگ کردن
 4. استفاده در انواع مختلف ماشین آلات سنگین