طول برش دستگاه اره فارسی بر به چه صورت است و به چه دلایلی اره فارسی بر ممکن است از بین برود و آسیب ببیند، نامگذاری این دستگاه، متناسب با نوع برش ایجاد شده توسط آن می باشد؛ در واقع فارسی بری یکی از انواع برش ها می باشد که توسط آن، قطعاتی که زاویه ۴۵ درجه دارند، قطع شده و به یکدگیر وصل می شوند؛ از این رو این اره، فارسی بر خوانده می شود و بیشترین کاربرد آن در قرنیز کاری کفپوش ها، ساخت قاب عکس دکوراسیون و چنین اموری می باشد. گفتنی است که از این اره می‌توان برای برش‌ در زوایایی که کمتر استفاده می شوند، همچون ۲۶.۵ درجه و ۳۷.۹ درجه یا برش با زاویه، به طرف چپ یا راست تا ۴۵ درجه استفاده نمود.

طول برش اره فارسی بر

طول برش اره های فارسی بر، متناسب با کاربردی که دارند کاملا متفاوت است. برای مثال در زمان ساخت آلاچیق های چوبی یا دیگر چوب های پهن، از فارسی بر ریلی استفاده می کنند که قادر به ایجاد برش های طولانی تر می باشد و بالعکس در برش قطعات گره چینی، طول برش کوتاه تر است و می توان از اره فارسی بر پاندولی استفاده نمود. طول برش اره فارسی بر با قطر تیغه ۳۰ سانت در حالت ریلی حدود ۳۰ سانتی متر است که در در دستگاه های مختلف و برند های مختلف این دستگاه، تا ۴ یا ۵ سانتی متر هم بالا و پایین می شود.

علل از بین رفتن اره فارسی بر

  •  به یاد داشته باشید که در حین انجام کار، حتما از گیره نگهدارنده استفاده کنید؛ اگر قطعه کار را تنها با دست خود بگیرید، ممکن است به دستگاه آسیب وارد شود زیرا بر اثر گیر کردن تیغ در قطعه کار و حرکت کردن آن زیر دست، این احتمال وجود دارد که به دستگاه ضربات شدیدی وارد شده یا دست کاربر آسیب ببیند.
  • عدم تناسب تیغه اره با جنس قطعه کار از موارد مهم دیگری است که می تواند به دستگاه آسیب بزند مثلا گاهی اوقات کاربران از تیغه مخصوص برش چوب، برای برش MDF استفاده می کنند و از آنجایی که این تیغه قابلیت ایجاد برش در MDF را مخصوصا در برشکاری های اریب ندارد، فشار بالایی به دستگاه وارد شده و باعث به هم زدن تنظیم آن می شود.
  • یکی از دلایلی که باعث برهم خوردن تنظیم اره فارسی ‌بر می‌شود، ضرباتی هستند که در زمان انجام کار با ابزار به دستگاه وارد می شوند. مثل حالتی که تیغ در قطعه کار، قلاب کرده و باعث ایجاد فشار بالا در فک و گونیای ثابت دستگاه شده که موجب از بین رفتن تنظیم دستگاه می شود.
  • یکی دیگر از دلایل از بین رفتن تنظیم فارسی‌ برها، دقت نکردن در حمل و نقل این نوع از ابزارها می‌باشد. این گونه دستگاه ها به دلیل کارآیی فراوانی که دارند، اصولا به محل کار، یعنی جایی که قطعات باید نصب شوند، حمل شده و در همانجا استفاده می‌شوند. نکته‌ مهم آن است که این حمل و نقل باید با دقت و ظرافت انجام شود تا ضربه‌ای به دستگاه وارد نشود. حتی گذاشتن دستگاه بر روی زمین هم باید به آرامی و نرمی انجام گیرد. اگر از وسیله‌ نقلیه برای جابجایی استفاده می‌کنید، تمام سیستم‌های متحرک دستگاه را قفل کنید تا در زمان حرکت دستگاه جابجا نشده و آسیب نبینند.