چرخش در پروژه خانه شریفی‌ها و معماری و فضای داخلی این خانه
چرخش در پروژه خانه شریفی‌ها و معماری و فضای داخلی این خانه

چرخش در پروژه خانه شریفی‌ها و معماری و فضای داخلی این خانه، معمار پروژه خانه شریفی‌ها اشکال مختلف پنجره‌ها مانند مربع، مستطیل را کنار گذاشته و به طراحی احجام مکعبی قابل چرخش روی آورده است. فضاهای داخلی نیز در این احجام مکعبی در نظر گرفته شده است. بنابراین این احجام فقط برای نماسازی به کار نرفته است و کاربردی است.

تاسیسات ساختمان از نیازهای اساسی هر ساختمان است و شرایط مطلوب برای اسکان فراهم می‌کند. آسایش و آرامش افراد ساکنِ ساختمان در گرو تاسیسات باکیفیت و عملکرد عالی است. امروزه عملکرد رفاهی بالا در کنار بهینه‌سازی مصرف انرژی نیاز هر ساختمان مدرن و لوکس است.

در پروژه خانه شریفی‌ها تاسیسات مکانیکی و الکتریکی روز دنیا به کار رفته است. چیلر و فن‌کویل از برند مطرح، دیگ با ظرفیت بهینه، تاسیسات آب‌رسانی و فاضلاب از بهترین متریال و سیستم اعلام و اطفاء حریق در تاسیسات خانه شریفی‌ها به کار رفته است.

چرخش در پروژه خانه شریفی‌ها

پروژه خانه شریفی‌ها بر اساس اقلیم و نیاز کاربر طراحی شده است. معماری خانه شریفی‌ها طبق پلان آزاد است که اتفاقا یکی از دلایل شهرت این پروژه است. ایده دکتر علیرضا تغابنی در طراحی این خانه برگرفته از اقلیم و شرایط آب و هوایی است. منطقه دروس که در شمال تهران واقع شده است در تابستان آب و هوایی معتدل و برعکس در زمستان آب و هوایی سرد دارد. معمار با توجه به تنوع آب و هوایی منطقه تصمیم به طراحی ساختمانی انعطاف‌پذیر گرفته است.

علیرضا تغابنی معمار پروژه خانه شریفی‌ها اشکال مختلف پنجره‌ها مانند مربع، مستطیل را کنار گذاشته و به طراحی احجام مکعبی قابل چرخش روی آورده است. فضاهای داخلی نیز در این احجام مکعبی در نظر گرفته شده است. بنابراین این احجام فقط برای نماسازی به کار نرفته است و کاربردی است.

زاویه چرخش این احجام ۱۸۰ درجه است. در فصل زمستان احجام بسته با پنجره‌های کوچک و باریک بدون تراس است. در تابستان با چرخش ۹۰ درجه احجام باز و تراس‌هایی وسیع و عمیق با پنجره‌هایی بزرگ دارد. 

در واقع مشخصه اصلی این خانه انعطاف‌پذیری است. با حرکت احجام مکعبی فضای داخلی و بیرونی تغییر می‌کند. می‌توان گفت علیرضا تغابنی معمار خانه شریفی‌ها درونگرایی و برونگرایی را معیار سناریو این خانه قرار داده است.

معماری و فضای داخلی پروژه خانه شریفی‌ها

خانه شریفی‌ها در 1400 متر مربع  و در هفت طبقه بنا شده است. زیرزمین به سالن ورزشی و امکانات رفاهی اختصاص داده شده است. طبقه همکف پارکینگ و سرایداری قرار دارد، طبقه اول و دوم فضای خانوادگی شامل: TVروم، نشیمن، سالن غذاخوری و… است. طبقه سوم و چهارم اتاق‌های خواب، حمام و آشپزخانه و یک سالن دیگر قرار دارد.

سه اتاق خواب ساختمان قابلیت چرخش و باز بسته شدن دارند. با لمس یک دکمه می‌توان حالت باز یا بسته را در این سه اتاق خواب خانه شریفی‌ها ایجاد کرد.  با هوشمندسازی این ساختمان استفاده بهینه از فضاها، نور امکان‌پذیر شده است.

نور طبقه زیرین که باشگاه و امکانات تفریحی در آن قرار دارد با صفحات شیشه‌ای تامین می‌شود. مجسمه‌های براقی که در این طبقه قرار گرفته است باعث تلالو و انعکاس نور شده و به زیبایی فضای داخلی افزوده است.