روش کار با دستگاه فارسی بر به چه صورت است و در هنگام استفاده از آن به چه نکاتی باید توجه کرد، اره فارسی بر یکی از مهم ترین ابزارآلات در صنایع و کارگاه های نجاری می باشد که قادر است انواع قطعات و الوار های چوبی را با بالاترین میزان دقت و سرعت به شکلی منظم و با ایجاد زوایای دقیق برش دهد. ساختار این دستگاه، متشکل از یک تیغه با حفاظ روی آن می باشد که بر روی بازوی آن میله های متحرکی قرار گرفته و نسبت به صفحه زیر دستگاه قابلیت تغییر زاویه در جهت افقی را دارد. فارسی بر ها در دو نوع ایستاده (پروفیل بر) و میزی قابل عرضه هستند و لازم به ذکر است که دستگاه های ایستاده قابلیت برش دقیق تری دارند اما در هنگاه برش چوب، محدویت هایی شامل حالشان می شود. وزن این دستگاه ها بسیار بالا بوده و به علت ساختار چدنی بدنه، به راحتی قابل حمل و جابجایی نیستند بنابراین در نصب لوازم ساختمان، انتخاب فارسی بر ها گزینه مناسبی نیست.

روش کار با دستگاه اره فارسی بر

  1. اول باید زاویه مورد نظر در کار را روی اره انتخاب کرده و سپس آن را تنظیم کنید.
  2. گونیای دستگاه، ابزار مناسبی برای ایجاد برش های زاویه دار می باشد.
  3. در این مرحله با تنظیم کردن زاویه، قطعه کار را روی میز دستگاه گذاشته و آن را محکم کنید.
  4. با دست چپ قطعه کار را نگه دارید و همزمان با دست راست، اره فارسی بر را بگیرید.
  5. سپس کلید دستگاه را روش نموده و کار برش را انجام دهید.

نکته مهم در هنگام کار با اره فارسی

در توضیح مختصری باید اینطور گفت که این اره دارای یک تیغه گرد می باشد که در حین انجام کار به سرعت می چرخد؛ توجه کنید در زمانی که قصد برش قطعه را دارید، این تیغه را در دست خود بگیرید. دکمه دستگاه را بعد از اینکه بازوی اره را جهت برش پایین آوردید، روشن کرده تا تیغه کارش را انجام بدهد و برشکاری انجام شود؛ سپس اره را بالا بیاورید و قطعه کار را بردارید. اگر بعد از مدتی استفاده، دستگاه از حالت تنظیم خارج شد، ممکن است قطعات آن نیاز به تعویض داشته باشند؛ برای تعویض قطعات و تنظیم مجدد دستگاه به تعمیرکاران مربوطه مراجعه نمایید.

نکات  ایمنی در حین کار با فارسی بر

  1. اگر قصد جابجایی دستگاه اره فارسی بر را دارید، حتما آن را از برق جدا کنید زیرا ممکن است که دکمه دستگاه را روشن کنید و این امر خطر آفرین است.
  2. با یک قطعه چوب دقت گونیایی دستگاه را پس از برش، بررسی کرده و پس از حصول اطمینان از دقت گونیایی، قطعات مورد نظر خود را برش دهید.
  3. دقت کنید که دستگاه حتما روی یک سطح صاف و هموار، محکم باشد.
  4. به یاد داشته باشید که تا حد امکان قطعات کوچکی که به دستگاه بسته نمی شوند را با فارسی بر برش ندهید.
  5. ممکن است به دلیل پخش شدن بیش از حد ذرات هوا و گرد و غبار چوب در فضا، دچار مشکلات تنفسی شوید؛ پس بهتر است از ماسک و عینک ایمنی استفاده نمایید.

طول برش دستگاه اره فارسی بر به چه صورت است و به چه دلایلی اره فارسی بر ممکن است از بین برود و آسیب ببیند؟، با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.