آشنایی با معروف ترین سازه‌های فلزی جهان (بخش دوم)
آشنایی با معروف ترین سازه‌های فلزی جهان (بخش دوم)

آشنایی با معروف ترین سازه‌های فلزی جهان (بخش دوم)، همانطور که می‌دانید فولاد یکی از پرکاربردترین فلزات برای ساخت و ساز این ساختمان‌های مسحور کننده در چند دهه گذشته به حساب می‌آید و با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود توانسته است محدودیت‌های سازه‌‌های سنتی را کنار زده و ویژگی‌های قابل اعتمادی را ارائه دهد. 

طاق دروازه (Gateway Arch)

از بلندترین سازه‌های فلزی دنیا، طاق دروازه (Gateway Arch) واقع در ایالت میسوری آمریکا است. این سازه توسط ارو سارینن طراحی و در سال 1965 تکمیل شد و کماکان بزرگترین اثر باستانی در ایالات متحده به حساب می‌آید. ارتفاع این سازه فولادی 192 متر بوده و از 900 تن فولاد ساختمانی در قسمت داخلی و استنلس استیل در قسمت خارجی این سازه، به عنوان پوشش استفاده ‌شده است. این طاق به عنوان نمادی از توسعه غرب ساخته شده است و از عرشه آن، نمای پاناروما از شهر در دسترس می‌باشد.

آسمان‌خراش امپایر استیت (The Empire State Building)

این ساختمان که یکی از نمادهای کلان شهر نیویورک به شمار می‌آید، در سال ۱۹۳۱ ساخته شده است و با ۱۰۳ طبقه، به مدت ۴۰ سال لقب بلندترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داده بود. طراحی سازه بسیار مدرن و درخور توجه است و بیش از ۵۷ هزار تن فولاد در اسکلت فلزی آن به کار رفته است. ارتفاع این آسمان‌ خراش ۳۸۱ متر بوده و دارای کاربرد اداری می‌باشد. ساخت این ساختمان در زمان خود تنها ۱۳ ماه به طول انجامید که در زمان خود بسیار شگفت انگیز است.

پل بندر سیدنی (Sydney Harbour Bridge)

پل بندر سیدنی که به عنوان بزرگترین پل قوسی جهان شناخته می‌شود در سال ۱۹۳۲ افتتاح شد. این پل در نزدیکی خانه اپرای سیدنی قرار دارد و به همراه یکدیگر جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر سیدنی را تشکیل می‌دهند. طراحی این سازه بسیار جالب و کاربردی بوده تا جایی که ریل قطار، خیابان، پیاده‌ رو و مسیر ویژه دوچرخه بر روی آن تعبیه شده است. در مجموع حدود ۵۲ هزار و ۸۰۰ تن فولاد در این پل به کار رفته است و برای استحکام قطعات فلزی به یکدیگر، بیش از شیش میلیون پرچ به صورت دستی نصب شده‌اند.

پل بروکلین (The Brooklyn Bridge)

این پل یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های فلزی آمریکا است. این پل در سال ۱۸۶۹میلادی ساخته شده و پس از ۱۴ سال عملیات عمرانی و با صرف هزینه ۱۵ میلیوم دلاری، در سال ۱۸۸۳ میلادی افتتاح شد. پل بروکلین اولین سازه‌ای است که در ساخت آن از کابل‌های فولادی گالوانیزه با قطر ۴۰ سانتی‌متر استفاده شده است و در دو طبقه برای تردد خودروها و عابران پیاده مورد استفاده قرار می‌گیرد. پل بروکلین با ۱۳۸ سال قدمت، نماد شهر نیویورک است و بیش از ۱۰۰ هزار وسیله نقلیه به صورت روزانه از روی این پل تردد می‌کنند.

برج ویلیس(Willis Tower)

برج ویلیس که قبلا با نام برج سیرز شناخته می‌شد، یکی از بزرگترین ساختمان‌های جهان و از نمادهای شهر شیکاگو می‌باشد که در سال ۱۹۷۳ کامل شد و با ارتفاع ۵۲۷ متر، دومین ساختمان بلند در آمریکا به شمار می‌آید. این سازه فلزی طراحی بسیار منحصر به ‌فردی دارد، به طوری که از زمان ساخت آن، تقریبا در تمامی آسمان‌ خراش‌های بعدی استفاده‌ شده است. این برج بلند‌ترین مکان عمومی جهت مشاهده شهر در ایالات متحده است و یکی از مناطق گردشگری محبوب مردم به حساب می‌آید. وزن این سازه نیز حدود ۲۲۲ هزار و ۵۰۰ تن می‌باشد.

برج سیگرام (The Seagram Building)

ساختمان سیگرام، آسمان خراشی در قلب منهتن و شهر نیورک است. ارتفاع این ساختمان 157 متر بوده و جزو اولین ساختمان‌هایی به شمار می‌آید که در ساخت آن از فولاد استفاده شده است. ساختار این سازه توسط معمار آلمانی Ludwig Mies van der Rohe طراحی شده است و دارای کاربرد اداری می‌باشد.