آشنایی با معروف ترین سازه‌های فلزی جهان (بخش اول)
آشنایی با معروف ترین سازه‌های فلزی جهان (بخش اول)

آشنایی با معروف ترین سازه‌های فلزی جهان (بخش اول)، امروزه در سراسر جهان سازه‌های فلزی وجود دارند که رکورد ارتفاع در جهان را تغییر می دهند، پل هایی که عریض‌ترین رودخانه‌ها را پوشش می‌دهند و سازه‌هایی که به عنوان نماد یک شهر شناخته می‌شوند. قابل ذکر است که بسیاری از این سازه‌های نمادین بدون فولاد ساخته نمی‌شدند و نقش فولاد در ساخت آن‌ها غیرقابل انکار است. 

برج ایفل  (The Eiffel Tower)

برج ایفل یکی از رمانتیک‌ترین و مشهورترین سازه فلزی جهان است که در سال ۱۸۸۹ ساخته شد و بلندترین ساختمان پاریس نیز نام گرفته است. ارتفاع این برج به ۳۲۴ متر می رسد و نام برج ایفل از نام طراح و سازنده آلمانی تبار آن، گوستاو ایفل برداشته شده است. لازم به ذکر است در این سازه ۱۸ هزار قطعه فولادی استفاده شده  است که توسط ۲.۵ میلیون پیچ مهره و میخ پرچ به یکدیگر متصل شده اند. برای ساخت این برج مجموعا حدود ۷۳۰۰ تن فولاد به کار رفته است. نکته جالب توجه درباره این برج این است که در هنگام وزش باد حدود ۵ تا ۷ سانتی‌متر نوسان پیدا می‌کند.

استادیوم ملی پکن ( The Bird’s Nest)

این استادیوم که با نام آشیانه پرنده (The Bird’s Nest) نیز شناخته می‌ شود، برای المپیک 2008 ساخته شد و آن را بزرگترین سازه فولادی جهان می ‌دانند که در شهر پکن چین بنا شده است. این سازه با 36 کیلومتر مقاطع سازه‌ای توخالی ساخته شده است و وزن قسمت‌های فلزی سازه، ۴۲ هزار تن می‌باشد. همچنین در طراحی این سازه اقدامات لازم جهت صرفه جویی انرژی و حفاظت از محیط زیست لحاظ شده است.

برج خلیفه (Burj Khalifa)

برج خلیفه که با نام اختصاری برج دبی نیز شناخته می‌شود در حال حاضر بلندترین برج جهان است که با ۱۶۳ طبقه و ارتفاع ۸۲۸ متر در شهر دبی واقع شده است. ساختار اصلی این برج را بتن مسلح تشکیل داده است که از ۳۱ هزار و ۴۰۰ تن میلگرد و سایر مقاطع فولادی در آن استفاده شده است. جالب است بدانید در طراحی این برج از شکل و شمایل یک نوع گل به نام هیمنوکالیس استفاده شده است. اگرچه این برج در سال ۲۰۰۹ ساخته شده است ولی هنوز به عنوان یکی از مدرن‌ترین سازه‌های دنیا شناخته می‌شود.

برج تایپه ۱۰۱(Taipei 101 Tower)

برج تایپه ۱۰۱ که قبلا به عنوان مرکز مالی جهانی تایپه شناخته می‌شد، در تایوان واقع شده است و تا قبل از برج خلیفه، بلندترین آسمان‌خراش جهان به شمار می‌آمد. این برج با ارتفاع ۵۰۸ متر در منطقه‌ای زلزله‌خیز بنا شده است تا با معماری خاص خود، میزان مقاومت و استحکامش را در برابر طوفان و زلزله نمایش دهد. برای ساخت این برج از فولاد با کارایی بالا و و در نمای آن از شیشه و آلومینیوم استفاده شده است. از این برج تحت عنوان اولین برج جهان که توانست با ارتفاع بیش از نیم کیلومتر ساخته شود، یاد می‌شود.