در هنگام خرید میلگرد، به چه نکاتی باید توجه کرد؟ (بخش اول)
در هنگام خرید میلگرد، به چه نکاتی باید توجه کرد؟ (بخش اول)

در هنگام خرید میلگرد، به چه نکاتی باید توجه کرد؟ (بخش اول)، احتمالا برای هر کدام از ما پیش آمده است که در هنگام رد شدن از ساختمان‌‌های نیمه کاره، کلاف‌های میلگرد را دیده باشیم، اما از این موضوع که این محصول چه کاربرد ویژه‌ای در صنعت ساخت و ساز دارد، غافل هستیم. انتخاب و استفاده نادرست از این محصول، ممکن است باعث سقوط ساختمان شود و به نوعی تمامی زحمات پروژه‌ ساختمانی شما را زیر سوال ببرد.

انواع میلگردهای پرکاربرد در بازار

در حالت کلی، میلگردها به سه دسته ساده، آجدار و کلاف تقسیم بندی می‌شوند. میلگردهای ساده، سطح صاف و ساده‌ای دارد و در بخش‌های مختلف صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهمترین کاربردهای میلگردهای ساده برای ساخت نمای داخلی و خارجی به کار گرفته می‌شود. در نظر داشته باشید که قیمت میلگرد ساده بر اساس قیمت پایه آهن قابل تغییر است.

میلگردهای آج دار هم روی سطوح خود برجستگی‌هایی دارند و نقش اصلی آن‌ها، مقاوم سازی ساختمان است. در اصل، بتن به کمک آج روی میلگرد بهتر چسبیده می‌شود و به همین دلیل است که در مناطق زلزله خیز، برج‌های مرتفع، مراکز تفریحی و حمل و نقل از این نوع میلگرد استفاده می‌شود.

نکات مهم قبل از خرید میلگرد

چند پارامتر مهم در مورد خرید میلگرد وجود دارد که لازم است قبل از سفارش این محصول به آن‌ها دقت داشته باشید:

استاندارد بودن وزن میلگرد

اولین نکته مهمی که باید در نظر بگیرد، وزن میلگرد است. برای این کار ابتدا لازم است جدول «اشتال میلگرد» را تهیه کنید. خب حتما برای خیلی از شماها سوال است که چطور و از کجا؟ به راحتی می‌توانید جدول اشتال میلگرد را به صورت فایل اکسل و پی دی اف دانلود کنید.  سپس با اندازه گیری طول و وزن میلگرد، از وزن این محصول مطمئن شوید.

به طورکلی میلگردها در استانداردهای 1A ، A2، A3 و A4  هستند. تفاوت استاندارد A2 و A3 در مقاومت تنشی و کششی آن‌هاست. در حال حاضر اکثر مشتریان برای خرید میلگرد A2 را ترجیح می‌دهند و علت این امر هم تنوع کم انواع میلگرد A3 در بازار است. به صورت کلی سایزهای کم تر از 12 میلی متر دارای استاندارد A2 و سایزهای بالاتر از 14 میلی متر دارای استاندارد A3 می‌باشند.

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد به عواملی مختلفی بستگی دارد. بر اساس مواد تشکیل دهنده، سایز، طول و ویژگی‌های این محصول می‌توان قیمت نهایی برای آن مشخص کرد. قبل از خرید از مراکز مختلف بهتر است از قیمت لحظه‌ای و به روز شده این محصول مطمئن شوید، سپس نسبت به خرید محصول اقدام نمایید. با توجه به اطلاعاتی که در مورد انواع میلگرد و مقاومت آن‌ها دارید، با دقت بیشتر و همچنین به شیوه مناسب‌تری می‌توانید این محصول مورد نظر را خریداری کنید.