آشنایی با برش بتن، انواع روش های آن و نکات مهمی که در این زمینه باید به آنها توجه کنیم

آشنایی با برش بتن، انواع روش های آن و نکات مهمی که در این زمینه باید به آنها توجه کنیم، برخی مواقع بخشی از کاربری ساختمان و یا نقشه معماری تغییر می کند. در این زمان مهندسین عمران به فکر تخریب بتن می افتند. پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی موجب شده تا مهندسین به جای تخریب بتن از روش های مختلف برش بتن استفاده کنند.

برش بتن چیست؟

یک روش جدید است که امروزه برای حذف تمام یا قسمتی از یک سازه بتنی به کار می رود. این روش جایگزین روش های سنتی تخریب بتن شده است. با استفاده از برش بتن می توان بدون آلودگی صوتی و ضربه به فونداسیون، قسمت موردنظر را از توده اصلی جدا نمود.
سرعت و دقت بالای روش های نوین برش بتن موجب شده تا بسیاری از مهندسان، روش های سنتی را کنار بگذارند و از این روش ها استفاده کنند. از مزایای زیاد برش بتن می توان به عدم محدودیت در ابعاد برش، صافی محل برش، به کار بردن  دستگاه هاي متناسب با نوع و شکل مورد نظر برش و ... اشاره کرد.
پروسه ی برش بتن با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود. یکی از رایج ترین روش ها برای برش بتن، استفاده از دستگاه کاتر بتن است. این دستگاه در دو نوع برقی و دیزلی وجود دارد و می تواند شیارهایی به صورت خطوط مستقیم در بتن ایجاد نماید.
دستگاه های کاتر بتن با توان های مختلفی ساخته می شوند. معمولا از کاتر بتن برای برش قطعه ای بتن مسلح با ضخامت متوسط در کف استفاده می کنند. بتن های مسلح یا بتن آرمه، بتن هایی هستند که در ساختار آنها میلگردهای فولادی به کار رفته تا مقاومت فشاری و کششی قابل قبولی داشته باشند.
کاتر بتن یک روش کم هزینه است و برای برش بتن با حجم متوسط به کار می رود. سرعت برش در این روش پایین است. ضمن اینکه قیمت دستگاه و تجهیزات مصرفی آن زیاد نیست.

انواع روش های برش بتن کدامند؟

انواع برش های بتن شامل برش بتن با سیم الماسه (برش سیمی)، لیزر، دستگاه کاتر، دستگاه سیم برش، برش بتن مسلح با سیم، برش بتن مسلح، برش اصطکاکی بتن، برش بتن و آسفالت، دستگاه برش الیاف بتن و ... می شوند.

معمولا برای سنجش مقاومت کششی بتن، از آن نمونه برداری می کنند. در این زمان نیاز به استفاده از دستگاه برش می باشد. علاوه بر این جهت کابل کشی در سازه بتنی، عبور دادن لوله کشی سیستم تاسیسات و... نیز از دستگاه برش بتن استفاده می کنند. 

نکات مهم در زمان برش بتن

1- هدف خود را مشخص کنید. آیا برش را به منظور نمونه برداری انجام می دهید یا می خواهید لوله کشی سیستم تاسیسات را عبور دهید؟

2- برای انجام پروژه خود از دستگاه برش بتن مناسب استفاده کنید.
3- توجه داشته باشید که برای استفاده از دستگاه های مختلف برش نیاز به اپراتورهای حرفه ای و کاربلد دارید. اگر اپراتور مهارت و تسلط کافی را نداشته باشد، ممکن است جان افراد را به خطر بیندازد.

4- در زمان انتخاب نوع دستگاه با مشاورین و متخصصین این حوزه مشورت نمایید.

5- اگر در مورد مدت زمان پروژه با محدودیت مواجه هستید، در زمان انتخاب نوع دستگاه برش به سرعت عملکرد آن توجه کنید. اگر دستگاه خود را درست انتخاب نکنید، پروژه شما دیرتر به اتمام می رسد یا در روند انجام آن اختلال ایجاد می شود.

سخن پایانی

امروزه در پروژه های عمرانی برای برش بتن از روش های مختلفی استفاده می کنند. مهندسین با توجه به روش موردنظر، دستگاه برش بتن خاصی را به کار می برند. در صورت استفاده از دستگاه برش بتن به نکات بالا توجه داشته باشید.