آشنایی با بیلچه، بیل و چنگک باغبانی
آشنایی با بیلچه، بیل و چنگک باغبانی

آشنایی با بیلچه، بیل و چنگک باغبانی، بسته به اینکه باغچه شما چقدر زیبا باشد، برای انجام کار، به ابزار باغبانی مختلفی نیاز خواهید داشت. اگر فقط چند گیاه یا گلدان داشته باشید، چند ابزار دستی کافی است. اما اگر یک باغ کامل با ردیف هایی از گیاهان کاشته شده داشته باشید که امیدوارید در زمان مناسب برداشت شود، برای انجام این کار به ابزار های قوی تری احتیاج خواهید داشت. در این مقاله به معرفی برخی از این ابزارآلات خواهیم پرداخت.

بیلچه باغبانی:

بیلچه یکی از ابزار های بسیار مهم در میان باغبان ها می باشد. در واقع این یک بیل دستی است که برای جابجایی خاک، حفر خاک، از بین بردن علف های هرز، مخلوط کردن کود و موارد دیگر استفاده خواهد شد. این بیلچه ها در انواع و اقسام و اشکال مختلف وجود دارند و به طور معمول از ترکیب دسته های پلاستیکی یا چوبی با فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.  نکته قابل توجه این است که به هر اندازه خاک سفت تر باشد لازم است بیل نوک تیز تر باشد.

بیل باغبانی:

برای انجام کار های بزرگ تر، بیل ها گزینه مناسب تری به شمار می آیند. بیل معمولاً متشکل از یک دسته کوتاه است که اغلب با تیغه ای مستطیل شکل و یک دسته “D” عمود ساخته می شود تا هنگام در هنگام حفاری نیروی بیشتری داشته باشد. برخلاف بیلچه های کاسه ای که برای حفر و تجزیه خاک، بهتر  به کار می آیند، این بیل ها گزینه مناسبی برای تکان دادن ریشه های مقاوم و حرکت دادن خاک نرم می باشند.

چنگک باغی:

از این چنگک برای جمع آوری برگ ها یا پاکسازی علف های هرز اطراف باغ استفاده می شود. این چنگک ها اغلب از فولاد محکم ساخته می شوند و این  امر باعث می شود که آن ها برای کار با علف های هرز، یکدست کردن خاک و پخش مواد نرم مانند کود بهتر عمل کنند.

چنگک دستی:

اگر در یک باغچه کوچک کار می کنید و نمی خواهید به گیاهان موجود آسیب برسانید، احتمالاً نمی خواهید برای یک کار کوچک چنگک های باغی بزرگ را به کار گیرید؛ برای این کار می توانید از چنگک دستی استفاده کنید. چنگک های دستی مانند چنگک های باغی، به اشکال مختلف در می آیند و فقط در مقیاس کوچکتر برای کار های مشابه استفاده می شوند. برای جمع آوری یا پاکسازی علف های هرز، چنگک های دستی سبکی با چنگال های انعطاف پذیر وجود دارند؛ اما شما همچنین می توانید از چنگک های سنگین و فولادی دستی با چنگال های سفت و محکم برای شخم زدن خاک استفاده نمایید.

کج بیل:

از دیگر ابزار باغبانی که وجود آن الزامی است کج بیل است و در دو نوع متفاوت پهن و باریک ساخته شده است به گونه ای که هر یک از آن ها کاربرد خاص خود را دارد. از مهمترین کاربرد های این ابزار، شکل دادن به خاک، جمع آوری خاک اضافه در اطراف ریشه گیاهان، حذف و از بین بردن علف های هرز و ریشه های پوسیده و… می باشد.