آشنایی با اجزای تشکیل دهنده اره نواری
آشنایی با اجزای تشکیل دهنده اره نواری

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده اره نواری، در این مقاله قصد داریم شما را با اجزای تشکیل دهنده این اره آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

اجزاء تشکیل دهنده اره نواری:

  • بدنه:

بدنه این دستگاه عامل وزن بالای آن می باشد زیرا کل آن از چدن درست شده است. البته این موضوع یکی از محاسن دستگاه به حساب می آید زیرا از تکان خوردن اره در هنگام برش قطعات و گردش موتور جلوگیری می نماید. حتی در بعضی از مدل های این اره ها، بجای چدن از بدنه آهنی استفاده می شود اما مشکل اینجاست که در هنگام کار با این دستگاه، حتما باید پایه ها را به زمین پیچ کنید تا به علت لرزش زیاد دستگاه در هنگام کار، تنظیمات آن دچار اختلال و تغییر نشود.

  • فلکه ها:

فلکه ها در قسمت بالا و پایین اره نواری قرار گرفته و از جنس چدن ساخته شده اند. فلکه پایینی به حالت ثابت می باشد اما فلکه بالایی می تواند به سمت بالا، پایین، عقب و جلو حرکت نماید. در واقع این حرکات از طریق پیچ های قابل تنظیمی که بر روی اره قرار گرفته اند اتفاق می افتد. حرکات عقب و جلوی اره برای تنظیم تیغه، با فلکه پایینی در نظر گرفته شده  و حرکت بالا و پایین اره برای شل کردن و محکم کردن تیغه می باشند. این دو فلکه از طریق محور و بلبرینگ به بدنه وصل می شوند.

  • الکتروموتور:

درواقع الکترو موتور ها از طریق تسمه و فولی با فلکه پایینی ارتباط پیدا می ‌کنند و فلکه پایینی را به حرکت در می آورند؛ این الکتروموتور ها در دو مدل تک فاز و سه فاز بر روی اره نواری نصب شده ‌اند. همچنین فلکه بالایی هم از طریق تیغه اره به حرکت در می آید. الکتروموتور در اصل به بدنه پیچ شده است.

  • حفاظ تیغه ‌ها:

حفاظ فلزی بر روی فلکه ها قرار گرفته و حفاظ های چوبی در راستای مسیر حرکت تیغه نصب می ‌شوند و به صورت در پوش بر روی آن تعبیه می شوند تا در صورتی که نیاز به تعویض تیغه ها بود، در پوش ها به آسانی باز شوند. عملکرد تیغه به این شکل است که به فلکه ها متصل شده، از طریق الکتروموتور به چرخش درآمده و دور می گیرد. گفتنی است جهت حفاظت از دیگران در برابر خروج احتمالی تیغه فلکه و یا شکستن احتمالی تیغه، معمولا از همین حفاظ های فلزی و چوبی استفاده می شود؛ همچنین این حفاظ ها به غیر از خاصیت ایمنی خود، مانع پرتاب شدن خاک اره به فضا های اطراف دستگاه هم می گردند.

  • گونیا:

از قسمت گونیا جهت تنظیم نمودن زاویه و تنظیم عرض برش، و همچنین برای برش های صاف و ثابت استفاده می‌ شود. گفتنی است در مدل های جدید این اره ها، گونیای زاویه دار هم برای برش هایی که نیاز به زاویه دارد وجود دارد.

  • صفحه:

صفحه خودش از چند بخش تشکیل شده است و در بعضی از اره‌ های فلکه کوچک، می تواند به چپ و راست هم بچرخد و با این وسیله می توان برش های زاویه دار هم به وجود آورد. ساختار آن به گونه ای است که بر روی آن شیاری به صورت طولی وجود دارد که امکان نصب گونیای متحرک را روی آن فراهم می ‌کند و همچنین شکافی در روی صفحه وجود دارد، که از طریق آن می توان تیغه را به محلی که می ‌خواهید، هدایت نمایید.