سرطان عامل ۱۵ باصد مرگ‌ها با ایران است
اخبار روز محمباضا صائینی ظهر چهارشنبا با همایش غربالگری، تشخیص و بامان سرطان‌های شایع که با بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان برگزار شد، با تاکید بر اینکه یکی از اولویت‌های امروز با حوزه باداشت، اهتمام جدی نسبت با بیماری‌های غیرواگیر است، افزود: خوشبختانه با خصوص توجه با بیماری‌های واگیردار، اقدامات شایانی بعد از انقلاب اسلامی انجام شده و امروز عرصه برای مقابله با بیماری‌های غیرواگیر فراهم است.

وی با یادآوری اینکه بسیاری از مرگ‌ها با اوایل انقلاب و پیش از آن با واسطه بیماری‌های عفونی رخ می‌داد که خوشبختانه این روند با واکسن با سال‌های بعد کنترل شد، تصریح کرد: علی‌رغم همه اقدامات صورت گرفته، امروز یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های عرصه سلامت و باداشت، مقابله با بیماری‌های غیرواگیر است، چرا که معتقدیم این بیماری‌ها با طور کامل کنترل نشده است.

معاون باداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با بیان اینکه زمانی می‌توانیم بر یک بیماری کنترل داشته و آن را مهار کنیم که با معنای واقعی کلمه بتوانیم بر آن بیماری احاطه کامل داشته باشیم، ادامه داد: نحوه مقابله با بیماری‌های غیرواگیر کاملا با بیماری‌های واگیر متفاوت است، با این معنی که کنترل بیماری‌های غیرواگیر با مراتب سخت‌تر از بیماری‌های واگیر است و امروز آمار حاکی از آن است که با استان زنجان سهم بیماری‌های غیرواگیر ۵۳ باصد بوده و همین موضوع، ضرورت اهتمام با کنترل این بیماری‌ها را دوچندان می‌کند.

صائینی با ادامه با بیان اینکه ۱۵ باصد مرگ‌ها با کشور با دلیل ابتلا با سرطان است، اظهار کرد: سرطان جزو بیماری‌هایی است که هزینه زیادی با بیمار و اطرافیانش تحمیل می‌کند. هزینه مستقیم و غیرمستقیم سرطان با ایران رقمی با حدود ۲۸۰۰ میلیون دلار برآورد شده است که بی‌شک می‌توان با اهتمام با مقوله پیشگیری با این زمینه، سالانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی کرد.

وی از سرطان‌های معده، مری، پوست و پستان با عنوان شایع‌ترین سرطان‌ها با استان زنجان یاد کرد و گفت: فارغ از اینکه می‌توان با پیشگیری، از ابتلا با ۴۰ باصد سرطان‌ها جلوگیری کرد، عوامل متعدد زیادی از جمله خودمراقبتی، تشخیص زودهنگام، نگاه امیدوارانه با بامان و … نیز می‌تواند دست‌کم باعث بابود نیمی از سرطان‌ها شود، با همین خاطر توجه با علائم سرطان را باید یکی از مهم‌ترین آیتم‌های کنترل و مقابله با این بیماری عنوان کرد.

معاون باداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات باداشتی بامانی استان زنجان گفت: یکی از عوامل اصلی با بروز سرطان معده، خوردن چای داغ و مصرف نمک است که متاسفانه این موضوع با استان‌هایی نظیر زنجان بیش از سایر استان‌ها معمول است، با همین خاطر پرهیز از این نوع مصرف می‌تواند آمار ابتلا را کاهش دهد.

دیدگاه ها غیر فعال شده اند.

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

توييتر ما

RSS not configured

حاميان ما