اخبار روز جلال چراغپور باخصوص شرایط فوتبال ایران برای انتخاب کووچ جدید تیم ملی گفت: مشکل اساسی فوتبال ایران زیرساخت هاست. دغدغه‌ای که ساله‌های زیادی داشتیم و دیدید که همین موضوع کارلوس کی روش را هم فرسوده کرد.

کووچ اسبق تیم ملی فوتبال ایران با ذکر این نکته که نداشتن برنامه تدوین شده برای تربیت گیمکن یکی از مشکلات اساسی فوتبال ایران است افزود: مشکلات فراوانی با بالغ کردن گیمکن فوتبالیست داریم. باتر از هرکسی می‌دانید برخی فساد‌ها مانع از رشد و تربیت می‌شود.

وی باباره اینکه ایا با رفتن کارلوس کی روش سبک فوتبال ایران هم تغییر خواهد کرد افزود: فوتبال با دنیا با پنج سبک متفاوت اجرا می‌شود. البته بسیاری از مدیران اسپورتی تلاش می‌کنند سبک‌های فوتبالی را برای تیم‌های باشگاهی و ملی مخلوط کنند. برای این ادعا هم می‌توان از مورینیو نام برد که سعی کرد با منچستریونایتد سبک متفاوتی را نسبت با گیم‌های گذشته این باشگاه اجرا کند. فوتبال با تمام دنیا سبک‌های متفاوتی دارد، اما با ایران، کووچ تیم ملی است که تعیین می‌کند گیمکنان چگونه عمل کنند.

چراغپور افزود: با واقع کی روش هشت سال ما را با سبک خودش هدایت کرد. پس از این هم هر مربی بیاید سبک و دیدگاه خاص خودش را با همراه خواهد آورد. بر فرض مثال اگر شخصی مثل برانکو از شرق اروپا بیاید تیم ملی همان سبکی که پرسپولیس با این ماه‌ها گیم می‌کند را اجرا می‌کند.

وی با اشاره با حضور کارلوس کی روش با راس کابافنی تیم ملی کلمبیا اظهار داشت: کی روش می‌تواند با کلمبیا موفق شود. سبک فکری او با آمریکای لاتین بسیار نزدیک است. اگر می‌دیدیم مهدی ترابی را با تیم ملی فوتبال ایران دعوت می‌کند با خاطر دیدگاهش است. او با کلمبیا هم چنین گیمکنی را پیدا می‌کند تا با استراتژی خود از آن استفاده کند.

چراغپور با بیان اینکه کووچ سابق تیم ملی دچار اصطکاک با مسئولان شده بود تصریح کرد: کی روش صراحتا اعلام کرد من برای با دست آوردن هر چیزی با ایران جنگیدم. او می‌توانست از کلمه لطیف تری استفاده کند، اما واقعیت این است که ارکان فوتبال ما کی روش را کاملا خسته کرده بود. باید با صراحت بگوییم او کاربلد بود. با مسائل فنی روی هر آنچه که توانایی داشت استادانه نقشه هایش را با گیمکنان خود آموزش می‌داد.

کارشناس فوتبال ایران افزود: کی روش متفکر بود و نظم تیمی‌اش را کاملا حفظ می‌کرد. یادمان نرفته است که با گذشته‌ها دو گیمکن تیم ملی با یکی از ادوار جام ملت‌ها با هم کتک کاری کردند، اما باز هم گیم کردند و عوض نشدند. ولی با برهه دیگری از زمان یکی از دفاع وسط هایمان تکل دوپا رفت و پنالتی داد تا کووچ تیم ملی تصمیم بگیرد او را عوض کند. این موضوع تفکرات را نشان می‌دهد که چقبا با هم متفاوت هستند. فوتبال ما کی روش را خسته کرده بود. او با سایش عصبی رسیده بود و با کوچکترین مشکل واکنش نشان می‌داد. اگر قرار باشد واقعیت را بگوییم باید با حرف‌های کی روش توجه کرد.

چراغپور با پاسخ با این سوال که آیا با رفتن کی روش فوتبال ایران ضرر می‌کند تصریح کرد: کی روش بلافاصله نشان داد هیچ ضرری نکرد. او بلافاصله با کلمبیا رفت. با اینکه مشخص بود قبل از جام ملت‌ها با ان‌ها با توافقات اولیه رسیده است، اما وجدانش اجازه نداد تا ذهن گیمکنان را با این تورنمنت باگیر رفتنش کند. منتظر ماند تا جام تمام شود و سپس با کلمبیا رفت و قرارداد بست.

کووچ تیم ملی فوتبال ایران اظهار داشت: برای هر دو طرف این همکاری تمام شده بود. کی روش با طول هشت سال واقعا تمام شد. واقعیت دیگر هم این است که کی روش چیزی برای ما نگذاشت، چون زیرساخت نداشتیم. ما ضرر کردیم.

چراغپور باباره مشکلات کووچ بعدی تیم ملی نیز صحبت کرد و گفت: کی روش با سال‌های اخیر با تیمش دست نزد تا با آن‌ها با جام ملت‌ها ثمره بگیرد و جام با ارمغان بیاورد. او غریبا‌ای را راه نداد، اما اتفاقات فوتبالی باعث شد تیم ملی با گیم با ژاپن شکست خورد. هرکس با جای کی روش بیاید بازهم باید از صفر شروع کند. کسی که بخواهد بیاید نزدیک با ده گیمکن تیم ملی فعلی دیگر نخواهند بود، چون سن آن‌ها با جام جهانی ۲۰۲۲ نمی‌خورد. تیمی که می‌آید اخلاق قبلی و تربیت قبلی را ندارد. پس از رفتن کی روش برگشت با عقب صد باصدی داریم.

وی با پایان باباره اینکه کووچ بعدی تیم ملی ایرانی باشد یا خارجی خاطرنشان کرد: گزینه ایرانی را برای تیم ملی باید فراموش کنیم. اگر ایرانی بیاید با باترین حالت ممکن حداقل شش گل از همین قطر که قهرمان شده است عقب هستیم. چون چیزی برای ارائه کردن ندارند. فوتبالی که با لگی می‌بینیم را باز هم اجرا می‌کنند.

دیدگاه ها غیر فعال شده اند.

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

توييتر ما

RSS not configured

حاميان ما