دور زدن فیلترینگ برای تلگرام توسط گوگل سخت شد • اخبار دیجیتال


همانطور که می دانید پیام رسان محبوب تلگرام در کشور روسیه فیلتر شده است و به احتمال زیاد در ایران هم این کار انجام شود. به مین منظور تلگرام از روشی برای دور زدن فیلترینگ استفاده می کرد که به آن Domain Fronting می گفتند که این سرویس زیر نظر کمپانی بزرگ گوگل فعالیت می کرد. حال گوگل با بروز رسانی جدید خود برای سرویس App Engine این ویژگی را مسدود کرده است تا کار برای تلگرام سخت تر از همیشه شود.

در واقع سرویس App Engine گوگل یک راه کار برای دور زدن محدودیت فیلترینگ در برخی کشور های برای برخی نرم افزار ها مانند پیام رسان سیگنال را توسط ویژگی Domain Fronting فراهم می کرد. اما در جدید ترین بروز رسانی گوگل برای این سرویس قابلیت فوق ذکر حذف شده است تا دیگر امکان دور زدن فیلترینگ کشور ها به این سادگی امکان پذیر نباشد. کاری که این ویژگی انجام می داد ترافیک نرم افزار مورد نظر را به کشور دیگری انتقال می داد تا از این طریق قابل ردگیری نباشد.

بزرگترین شرکت تکنولوژی جهان یعنی گوگل اعمال فشار های خارجی دولت ها یا هر مقامی را برای قطع کردن این سرویس رد کرده است و گفته ما هیچ وقت قصد نداشته این توسط ویژگی Domain Fronting در فضای ابری خود فیلترینگ نرم افزار ها را دور بزنیم. به بیان دیگر، قابلیت Domain Fronting از خواص جانبی سیستم نرم افزاری خدمات ابری گوگل بوده و این شرکت هیچ‌گاه قصد ارائه‌ی چنین سرویسی برای هدایت غیر مستقیم ترافیک اپلیکیشن‌ها را نداشته است و در آینده نیز برنامه‌ای برای در دسترس قرار دادن آن نخواهد داشت.

روش دور زدن فیلترینگ با Domain Fronting

خوب حال بگزارید کمی درباره روش عملکرد این ویژگی برای شما حرف بزنیم. در واقع قابلیت Domain Fronting به سرویس های اینترنتی این اجازه را می داد که با استفاده از یک پراکسی ترافیک خود را جوریجلوه دهند که جزو سرویس جستجوگر گوگل یا همان سایت اصلی google.com شناخته شود و این سرویس هم در هیچ جای جهان فیلتر نشده است و به این روش با نام گوگل فعالیت داشتند و قابل شناسایی برای سیستم های فیلترینگ نبودند. خیلی از سرویس ها مانند پیام رسان سیگنال، تلگرام، سرویس GreatFire.org و فیلتر شکن Psiphon از این روش استفاده می کردند تا بتوانند فیلترینگ را دور بزنند. همچنین هکر ها از این قابلیت برای پنهان کردن خود در این فضا بهره می بردند.

البته باید بدانید که ویژگی Domain Fronting گوگل به مدت 2 سال بود که فعالیت می کرد و حال با بلاک کردن ای پی های این شرکت به دلیل فیلترینگ تلگرام در روسیه گوگل این ریسک را نکرده است که همچنان این سرویس را فعال نگه دارد و به نفع خود می داند که ای پی های این شرکت آزاد شوند.

این مطلب در اخبار دیجیتال. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink