تزیین سفره هفت سین ( جدیدترین مدل های سال 97 به همراه عکس )


هفت سین از جمله آئین های سنتی ایرانیان بوده که از مدت ها پیش در نوروز به پا داشته می شود و تا به امروز نیز از اهمیت ویژه ای نزد ما ایرانیان، برخوردار بوده است. سفره هفت سین در حقیقت به این سبب اینگونه نام گرفته است که سفره ای متشکل از اقلام خوراکی و تزیینی بوده که لزوما هفت مورد از اقلام موجود در آن، در ابتدای نام خود، واژه “س” را دارند. همه ساله در لحظه تحویل سال و نوروز، تمام اعضای خانواده در کنار این سفره جای گرفته و منتظر آغاز سال جدید می شوند. اما آنچه که اکثرا در رابطه با سفره 7 سین مدنظر قرار می دهند، چگونگی تزیین و مواردی است که باید در آن قرار داد می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با پیشینه، تزیینات و اجزای سفره هفت سین سخن گفته و علاوه بر این، تصاویر مختلفی را از انواع تزیین های بکار رفته در این سفره که جذابیت های زیبایی نیز دارند، ارائه دهیم.

هفت سین چیست و چه تاریخچه ای دارد؟

عدد هفت در اکثر مذاهب و سنت ها، یک عدد مقدس محسوب شده و ایرانیان باستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند. اما در بسیاری از منابع ذکر شده است که در ابتدا، به جای استفاده از اقلامی که با سین شروع می شوند، از اقلامی برای تزیین و پر کردن سفره استفاده می شده است که با حرف شین شروع می شده اند. به هر حال به دلیل اینکه مدارک و اسناد زیادی در رابطه با تاریخچه سفره هفت سین در دسترس نبوده، نمی توان به طور قطع به یقین به این سوال پاسخ داد.

منابع دیگری نیز چنین بیان می کنند که سفره 7 سین نوروز، یک رسم نوظهور بوده و پیشینه چندانی ندارد! البته این بدان معنی نیست که این منابع اعتقاد داشته باشند که به طور کلی نوروز رسمی نوین است، چرا که آیین پاس داشت نوروز، پیشینه ای هزاران ساله دارد و بر کسی پوشیده نیست. آنچه که این منابع بر سر آن اختلاف دارند، این است که به طور کلی در گذشته آیین بزرگداشت نوروز، بدون سفره هفت سین یا هفت شین برگزار می شده است و این سفره، در طی سال های اخیر، نقش پر رنگی یافته است.

منابع دیگری نیز بیان می دارند که در گذشته به جای چیدن سفره 7 سین، از اعمال دیگری، همچون کاشتن هفت عدد نهال یا گل و یا چیدن هفت میوه استفاده می شده است.

اجزای سفره هفت سین و معانی هر یک

همانطور که اشاره شد، امروزه چیدن و تزیین سفره هفت سین، همانند تزیین سفره شب یلدا در نزد بسیاری از خانواده از اهمیت بسیار بالای برخوردار شده است و بسیاری از افراد، گاها روزها وقت خود را صرف تزیین این سفره می نمایند. اما برای چیدن این سفره، معمولا از چه اقلامی استفاده می شود و معانی هر یک چه می تواند باشد؟ در ادامه تعداد از مهمترین اجزایی که می تواند در سفره هفت سین قرار بگیرد، عنوان شده است.

 • سبزه : نماد سرسبزی و دوستی با طبیعت
 • سیب : نماد مهربانی و مهرورزی
 • سنجد : نماد عشق و باروری
 • سماق : نماد باران (در برخی منابع نماد شادی و تحرک نیز عنوان شده است)
 • سیر : نماد سلامتی
 • سرکه : نماد جاودانگی
 • سمنو : نماد زایش گیاهان و باروری درختان
 • سکه : نماد روزی بسیار
 • سنبل : نماد آمدن بهار
 • کتاب مقدس : معمولا در میان مسلمانان قرآن قرار داده می شود که نماد حضور همیشگی خداوند می باشد.
 • آینه: نماد روشنایی و پاکی
 • ماهی : نماد زندگی (البته در بسیاری از منابع چنین عنوان شده است که ریشه ای تاریخی ندارد و از چین وارد فرهنگ ما شده است)
 • تخم مرغ رنگی : نماد زایش و باروری
 • شیرینی جات و آجیل ها : نماد شیرینی زندگی
 • سایر موارد

تزیین سفره هفت سین 97

در این قسمت قصد داریم تعدادی از زیباترین تزیینات سفره 7 سین را در سال 97 ارائه دهیم تا با استفاده از این تصاویر بتوانید امسال سفره ای متفاوت تر از هر سال چیده و نوروزی متفاوت تر را تجربه کنید.

سفره هفت سین

سفره هفت سین زیبا با تزیین گل های سنبل

سفره هفت سین

سفره 7 سین با تزیین گل لاله و شمع

سفره هفت سین

سفره هفت سین به شیوه سنتی

سفره هفت سین

تزیین سفره هفت سین با انواع گل های لاله

سفره هفت سین

چیدن سفره 7 سین روی میز

سفره هفت سین

تزیین سفره با ظروف سفالین

سفره هفت سین

شیوه ای جالب در تزیین سفره

سفره هفت سین

سفره ای زیبا و ساده

سفره هفت سین

تزیین با استفاده از خوشه گندم

سفره هفت سین

ظروف سفالین در چیدمان سفره

سفره هفت سین

سفره هفت سین ساده

رسم و رسوم مهم نوروز

اما آدابی که از دیرباز در بزرگداشت نوروز برگزار می شده است، بسیار زیاد بوده که در ادامه به چند مورد از این رسوم اشاره خواهیم داشت. همانطور که اشاره شد، یکی از رسوم ویژه عید نوروز برپایی سفره هفت سین و تزیین این سفره به شیوه های زیبا و جذاب می باشد. معمولا خانواده ها در هنگام تحویل سال، به دور این سفره جمع شده و منتظر آغاز سال جدید می شوند. پس از تحویل سال نیز، اعضای خانواده به یکدیگر تبریک گفته و هر یک با آروزی رخدادن اتفاقات شیرین در سال آینده، کام خود را با استفاده از اقلام شیرینی موجود در سفره، شیرین می نمایند.

از رسوم بسیار مهم عید نوروز، دید و بازدید و صله رحم می باشد. معمولا در این ایام که تعطیلات رسمی می باشد، ابتدا کوچکترها به دیدار بزرگترها رفته و آغاز سال جدید را به ایشان تبریک می گویند. رسم عیدی دادن نیز از جمله رسوم بسیار با اهمیتی است که از دیرباز وجود داشته و بیشتر خوشایند کودکان می باشد.

نوروز به معنی نو شدن روزگار و سال می باشد و به همین علت بسیاری از افراد با لباس هایی تازه و نو به استقبال این سال می روند. در حقیقت همه ساله در نزدیکی سال نو، بازارهای مختلف پوشاک و اقلام خوراکی و شیرینی جات، بسیار شلوغتر از همیشه خواهد شد. خرید پوشاک جدید، اقلام مورد نیاز سفره هفت سین، شیرینی، میوه و آجیل برای پذیرایی از مهمان ها، خرید لوازم منزل جدید و تغییر دکوراسیون منزل، معمولا از جمله خرید هایی است که در نزدیکی ایام عید، انجام می شود.

قبل از تحویل سال نیز، معمولا همه خانواده با خانه تکانی مواجه می شوند. معمولا در ماه اسفند که حال و هوای بهار استشمام می شود، تمامی خانواده ها به پاکیزه کردن و تمیزی منزل و لوازم منزل خود روی آورده و به این ترتیب به استقبال بهار و سال نو خواهند رفت.

نوروز به معنای آشتی با طبیعت و خوشامد گفتن به بهار می باشد. به همین دلیل در ایام نوروز، بسیاری از افراد معمولا ساعات زیادی را در طبیعت به گشت و گذار می گذرانند. همانطور که می دانید، همه ساله در روز 13 فروردین، که آخرین روز تعطیلات عید نوروز نیز محسوب می شود، خانواده به اتفاق یکدیگر به طبیعت رفته و به این ترتیب یک روز را در کنار طبیعت و گیاهان می گذرانند.

 

این مطلب در اخبار دیجیتال. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink